Вітрові електричні установки та міні ГЕС

Проектування. Виробництво. Встановлення під ключ.
укр
eng
альтернативна вітроенергетика

Питання i вiдповiдi

Загальні питання
Монтаж системи
Технічні питання


Загальні питання
Як дізнатись про середньорічну швидкість вітру?
Є два варіанта заміру швидкості вітру, які мають свої недоліки та переваги.
1. Отримати середньорічні показники найближчої метеослужби.
Переваги:
• Швидко отримуєте середньорічні показники за тривалий проміжок часу в вашій місцевості. Необхідно тільки звернутись в найближчу метеослужбу і ви отримаєте всі дані.
• Недорого або безкоштовно. Вартість послуги порівняно недорога або взагалі безкоштовна.
Недоліки:
• Дуже усереднені показники за тривалий проміжок часу. Зазвичай метеостанції округляють дані за певний проміжок часу, що не дає вам можливості побачити картину сезонності або зміну швидкості вітру в залежності від часу доби.
• Не завжди відповідні показники. З причини віддаленості метеостанцій від вашого об’єкту інколи ви отримуєте дуже необ’єктивні, а найчастіше, і достатньо суперечливі показники швидкості вітру. Значні розбіжності у швидкості вітру бувають при зсуві вимірювальних приладів на 30-50 метрів в бік, не говорячи про відстань в 2-5 кілометрів та більше. Також дуже впливає різниця ландшафту вашого об’єкту та ландшафту місця, де знаходиться метеослужба.
• Неможливість зміни висоти  замірювання. Більшість метеослужб заміряють швидкість вітру на висоті 10 метрів від поверхні землі. Навіть якщо вам протібно знати швидкість вітру на висоті 15 метрів, то цих даних в метеослужбі ви не зможете отримати. А чим вище знаходиться ваш вітрогенератор, тим більше буде швидкість вітру та, відповідно, його продуктивність.
2. Замір швидкості вітру в майбутньому місці установки портативною метеостанцією.
Переваги:
• Точні показники безпосередньо на місці утановки. При проведенні робіт щодо заміру швидкості вітру на місці установки, ви можете встановити датчики портативної метеостанції на необхідну вам висоту, а також в безпосередньому місці, де буде монтуватись вітроустановка. Датчики портативної метеостанції піднімаються саме на таку висоту, якою буде висота мачти (опори) вітрогенератора. Також можна встановити дві та більше метеостанцій в різних місцях ділянки, щоб визначити найбільш вітряне місце для монтажу. Цей спосіб є найбільш об’єктивним та надає найточніші показники швидкості вітру в місці установки.
Недоліки:
• Тривалість процесу замірювання. Для проведення об’єктивних показників замірювання, необхідно встановлювати портативну метеостанцію на тривалий час – юажано не менш ніж один місяць. В ідеальному варіанті, портативна метеостанція повинна знімати показники протягом цілого календарного року, так як в усіх регіонах є сезонність вітру (взимку, восени та весною вітри потужніші). Короткий проміжок часц заміру може не дати об’єктивної інформації.
Наша компанія проводить роботи щодо заміру швидкості вітру. 
Я маю будинок площою 100 квадратних метрів. Який мне потрібен вітрогенератор для того, щоб забезпечити його електроенергією?

Для того щоб зробити хоча б приблизний розрахунок необхідної потужності вітрогенератора нам необхідно знати ваше середнє середньомісячне споживання електроенергії або заплановане, якщо об’єкт знаходиться у стадії будівництва, а також середню швидкість вітру.
Дані про споживання ви можете дізнатись з ваших рахунків за електроенергію. Якщо об’єкт будується, ви можете приблизно розрахувати витрати по запланованим електроприладам.
Точніше можна сказати так: для того, щоб вирішити вашу задачу забеспечення електроенергією, нам потрібно мати початкові дані по електроенергії. Площа будинку не допоможе нам у розрахунках, так як будинок площею 100 квадратних метрів може споживати як 150 киловатт на місяць, так і в 10 разів більше. А для цього потрібен не  один-два вітрогенератора, а в 10 разів більше.

У мене в будинку є «тепла підлога»/звичайні побутові прилади. Чи потягне ваш вітряк це все?

Нам необхідно знати середньомісячне енергоспоживання ваших електроприладів. Тільки виходячи з вашого споживання и вашої середньої швидкості вітру, ми зможемо підібрати потрібний вітряк або їх кількість.

Скільки коштує вітряк у комплекті з усим обладнанням та встановленням «під ключ»?

Це дуже важке запитання, так як ціна на вітроустановку залежить від її потужності, потужності інвертора, ємності та кількості акумуляторів, додаткового обладнання, умов монтажу та інш. Виходячи з ваших потреб та початкових даних, ми розрахуємо конфігурацію обладнання та його вартість.
Враховуючи наш досвід установок, можно говорити, что орієнтовна вартість вітроустановки "під ключ" буде дорівнювати приблизно 1000 у.е. за 1 кВт.г. споживаной електроенергії за добу. Таким чином, якщо ваше середнє споживання за добу складає 7кВт.г., орієнтовна вартість всієї установки буде приблизно 7000 у.е. Остаточний кошторис складається тільки після виїзду на об’єкт, оцінки території та попередніх розрахунків на основі ваших задач та початкових даних.

У нас постійно є сильний вітер та немає жодного безвітряного дня. Чи можна ставити мені вітряк?

Як показує практика, людина самостійно важко може визначити швидкість вітру та тривалість вітрових поривів, тому ми наполегливо рекомендуємо провести замірювання швидкості вітру на ділянці перед замовленням.
Якщо немає такої можливості, звертайтесь до нас або спробуйте отримати дані середньої швидкості вітру у найближчій метеослужбі.

Ви самі виробляєте вітряки? Якщо ні, то чиє виробництво?

Вітряки та автоматику (контролер) до них ми виробляємо самі. Наша продукція запатентована та сертифікована (Сертифікати Відповідності та СЕС) не дивлячись на те, що закон України цього не потребує.
Всі решта комплектуючі вітроустановки ми купуємо у стороніх виробників. Основну частину комплектуючих виробляють підприємства України.

Чому строк поставки може тривати до 45 днів?

У зв’язку з тим, що кожний проект встановлення вітрогенератора за своєю суттю є унікальним, а завдання, який вирішує вітряк, також абсолютно різні, то й передбачити заздлегідь необхідну саме вам комплектацію неможливо. Більше того, контролер (автоматика), як правило, є уникальним за набором своїх функцій і параметрів для кажного замовника, тож нам потрібень час, щоб виробити тільки Ваш контролер. Саме тому виробництво й поставка обладнання може тривати до сорока п’яти днів.

Яка гарантія на вітрогенератори?

На вітрогенератори та автоматику (контролери) до них надається гарантія не менше 5 років. Ми також надаєм і пост-гарантійне обслуговування у випадку необхідності.

Які документи або дозволи потрібні для установки вітрогенератора (згоди сусідів, місцевої влади, служб і т.п.)?

В Україні ви можете без проблем встановити у себе вітроустановку потужністю до 75 кВт та висотою до 50 метров для особистого некомерційного використання на власній території. Для цього вам не потрібні ніякі документи, дозволи або довідки.
Використання побутової вітроустановки розглядається на рівні з використанням побутових електроприладів.

Чи можу я продавати електроенергію сусідам або в загальну електромережу?

Поки що в Украині немає достатньої нормативно-правовой бази, яка регулює дане питання, тому це практично неможливо.
Не дивлячись на те, що закон "о зеленом тарифі" вже прийнятий, процедура отримання ліцензії на комерційне виробництво електроенергії складна, а обладнання синхронізації виробленої електроенергії з мережею дуже дороге. Це робить комерційну виробітку електроенергії в побутових умовах недоцільною.

Як вибрати вітряк?

Для більшого розуміння процесу генерування та використання енергії вітру можна вдатися до аналогії з використанням звичайної води із звичайного крану в будинку.
Цілодобово, 365 днів на рік, при наявності вітру вітрогенератор виробляє енергію та передає її в аккумулятори. Незалежно від вашої присутності або споживання енергії вітряк виробляє енергію в своєму режимі. Він залежить тільки від вітру. Чим сильніше вітер, тим більший потік енергії, та навпаки. Аккумулятори накопичують енергію цілодобово доки йде подача струму. Приплив та накопичення енергії відбувається без будь-якого розкладу, або цей розклад здійснює вітер, однак більш-менш постійно. Нехай іноді зовсім слабо, але струмочок струму продовжує наповнювати ємність. 
Коли ви вмикаєте мікрохвильовку, вона короткостроково використовує накопичену енергію аккумуляторів. Вона бере одразу приблизно 1 кВт енергії, однак протягом 1-ї хвилини. Іншими словами, ви відкриваєте кран на велику потужність, але на малий час. Створюється потужний зливний потік енергії, але триває він зовсім недовго. Тому за цей час витрачається зовсім небагато води-енергії. Те ж саме відбувається, коли на деякий час вмикається холодильник, працює насос та т.і. Енергія використовується в значних кількостях, але дуже малі проміжки часу. Лампи освітлення, телевізор та компьютер споживають енергію значно довше, однак для своєї роботи використовують значно менший потік.
Вночі, коли ви спите, та вдень, коли відсутні вдома, споживання енергії різко скорочуюється. Періодично вмикається тільки холодильник. Майже всі прилади знаходяться в сплячому режимі та беруть по краплині енергії – для індикації наявності мережі.
Доки ви не використовуєте енергію, вона продовжує накопичуватись від вітряка незалежно від ваших потреб. Таким чином, ви, як правило, споживаєте енергію потужними ривками та дозами, а вона накопичується поступово, відносно рівномірно. 


Звідси витікають наступні висновки:
1.    Джерело енергії не повинно бути тієї ж потужності, як сукупне навантаження одразу всіх приладів будинку. Ви ж не вмикаєте одночасно всі побутові прилади будинку на добу.
2.    Потужність ВЕУ визначає його споживач – «зливний кран»
3.    Від ємності аккумуляторів залежить не тільки час, який ви можете протриматись без вітру, але й ступінь нерівномірності споживання. Тобто чим більша ємність аккумуляторів, тим більш нерівномірно можна споживати енергію та не хвилюватись про її запаси.
4.    Нескінченно велика ємність аккумуляторів – не вихід із ситуації. По-перше, це дорого, а по-друге, вітряк не буде встигати заряджати їх величезну ємність. Аккумулятори неможна тримати вічно недозарядженими.
5.    Найголовніший висновок: вітрогенератор треба підбирати не за потужністю, а виходячи з кількості енергії, яку ви споживаєте та яку вітряк зможе виробити за добу (тиждень/місяць)

Вітрогенератор повинен встигати вироблять ту кількість енергії, яку ви споживаєте.
Головна характеристика вітрогенератора – не потужність, а його здатність виробляти якомога більше енергії в конкретних умовах місцевості.
Тому для того, щоб вірно підібрати вітрогенератор, необхідно проаналізувати показники вашого електричного лічильника або самостійно порахувати середньомісячну/добову потребу в кількості енергії.

Монтаж системи
Скільки часу триває монтаж і запуск вітроустановки?

Монтаж установки «під ключ» на підготовлений фундамент (опору) зазвичай триває від 4 до 24 годин в залежності від потужності установки та умов монтажу. Якщо необхідна попередня закладка фундаменту, то вона робиться як мінімум за 21 день до початку монтажу системи.

Чи сильно шумить вітряк? Сусіди не будуть скаржитись?

Шум аеродинаміної частини вітряка не відрізнити від фонових сторонніх шумів та складає не більше 30 дБ. Допустимий робочий шум установки згідно санітарних норм України – до 80 дБ.

Мені говорили, що вітрогенератори дуже шкідливі. Це правда?

Це не так. Побутовий вітрогенератор не шкідливіше пилососа. Під час роботи вітрогенератори створюють електромагнітне поле, як і будь-який інший побутовий електроприлад. Тому випромінювання від середнього за потужністю вітрогенератора не більше ніж від холодильника.
У промислових вітрогенераторів (потужністю більш ніж 1 мВт) електромагнітне поле дійсно сильне, але такий тип вітряків ніколи не встановлюють в беспосередній близкості біля житлових будівель.

Як близько до будинку можна встановлювати вітрогенератор?

Якщо висота вітроколеса перевищує висоту вашого будинку хоча б на пару метрів, і ваш будинок не буде перешкоджати вітровому потоку, то ви можете спокійно встановлювати його навіть впритул до будови.

Як далеко від будинку можна встановлювати вітрогенератор?

Вітряк бажано встановлювати якомога ближче до ваших акумуляторів, щоб уникнути втрат електроенергії. Якщо ви збільшуєте відстань від вітряка до акумуляторів (більше 50 метрів), вам потрібно збільшувати переріз з’єднувального кабелю.

Чи можна встановлювати вітрогенератор на даху будівлі?

Можна, але тільки на плоский залізобетонний дах.
У всіх інших вапидках ми вкрай не рекомендуємо вам проводити монтаж на будівлю. Вітрогенератори, як і будь-який роторний пристрій, створюють мікроколивання та мікровібрації, які з часом можуть заподіяти виникнення тріщин в даху будівлі.

Де розміщувати додаткове обладнання вітряка: контролер, інвертор, акумулятори?

Додаткове обладнання вітроустановки повинно розміщуватись в сухому провітрюваному приміщенні з рекомендованою температурой від 5 до 40 градусов по Цельсію. Площа, необходна для додаткового обладнання може бути від 0,5 до 4 квадратних метрів.

В чому полягає різниця між монтажем «під ключ» і «шеф-монтажем»?

Встановлення «під ключ» має на увазі підготовку фундаменту, підготовчі роботи для монтажу, монтажні та пуско-наладочні роботи нашими спеціалістами.
В залежності від умов, віддаленості об’єкта та особливостей монтажу вартість даної полуги може варіюватись. Зазвичай вартість даною послуги знаходиться на рівні 20% від загальної вартості обладнання.
«Шеф-монтаж» означає проведення всіх монтажних та пуско-наладочних робіт стороною замовника під керівництвом та управлянням нашого спеціаліста.
Послуга "шеф-монтаж" включає в себе:

  • - виїзд специалиста на об’єкт;
  • - контроль отримання комплекта ВЕУ згідно специфікації;
  • - организація технології процесу монтажу;
  • - контроль якості конструкції;
  • - навчання робочих технології зборки та підключення;
  • - консультації і рекомендації щодо подальшого використання ВЕУ.
Який порядок дій встановлення ВЕУ?

Порядок дій встановлення ВЕУ:
1.    Заявка замовника про встановлення ВЕУ із заявленим споживанням за добу/тиждень/місяц
2.    Виїзд на об’єкт для проведення рекогносцировки
3.    Підготування розрахунків та затвердження проекту*
4.    Виробництво (1-1,5 міс)
5.    Встановлення
*після затвердження проекту приймається оплата у розмірі 70%. Решта 30% сплачується після встановлення ВЕУ.

Технічні питання
Яке технічне обслуговування необхідно установці та скільки це коштує?

Обслуговування та догляд
1. Потрібно перевірити надійність кріплень та з’єднань установки через два тижні після монтажу вітрогенератора або (краще) після його роботи протягом доби при швидкості вітру 6 м/с і більше. Якщо з’єднання не щільно зажаті, підтягніть їх.
2. При штормовому попередженні та швидкості вітру до 25 м/с ви можете нічого не робити.
3. В залежності від обраних акумуляторных батарей доглядайте їх так, як вказано в їх інструкції.

Чи потрібно змащувати підшипники, міняти електроліт в акумуляторах?

Всі підшипники закритого типу які не обслуговуються. Акумулятори потрібно доглядати в залежності ві обраного вами їх типу: або герметизовані та які не обслуговуються, або залізо-нікелеві, які потребують обслуговування не рідше, ніж раз на рік-півтора.

Чи можна використовувати інвертор меншої потужності, ніж потужність вітрогенератора?

Потужність інвертора не має ніякого відношення до потужності вітрогенератора в приватних автономних системах, а повинен бути не менше пікового навантаження вашого споживання і визначається шляхом підсумування потужностей всіх ваших електроприладів.

Яким чином відбувається гальмування вітряка та коли?

За гальмування вітряка відповідає контролер (автоматика) шляхом більшого його завантаження. Це починає відбуватись тоді, коли АкБ заряджена. При швикості вітру більше 16-17 м/с вітряк перестает набирати оборти. Це пов’язано з особливістю конструкції та неможливістю більшого заповнення вітроколеса вітровим потоком.

Як зупинити вітряк?

Для зупинки вітряка достатньо від’єднати кабель що входить від вітрогенератора в контролер та закоротити всі три фази. В генераторі підвищується спротив та спрацьовує блокування. Вітряк гальмує, поки кабель закорочений.
Ця процедура передбачена інструкцією та не шкодить вітрогенератору або іншому обладнанню. Увага! Таку процедуру можна проводити тільки при малому вітрі або його повній відсутності!